Power Led Nedir ?

power-led-nedir.jpg


Power Led Nedir ve Kullanım Alanları ?

Power Led ler genellikle 1Watt ve 3Watt olarak kullanıma sunulmaktadır.
Beyaz renkli Power led ler iç ve dış genel aydınlatma için kullanılmakta olup, mavi, kırmızı, sarı, yeşil ve RGB powerled ler Wallwasher diye de adlandırılan duvar boyama aydınlatmaları için kullanılmaktadır. 
Power led ler  renklerine göre farklı ışık şiddetlerine sahiptirler ve buna lümen denir.
Örnek tablo verilmek istenirse;   
Renk    Dalga   Boyu Akım Voltajı  Parlaklık Açı 
(color)  (Wavelenght) ( IF)    (VF) (Lumen)  (ViewAngel) 
Yeşil 520-525 350mA 3,6 55 120 
Sarı 590-595 350mA 2,3 43 120 
Kırmızı 625-635 350mA 2,3 45 120 
Mavi 462-465 350mA 3,3 33 120 
Beyaz 6000K 350mA 3,6 80 120 
Sıcak Beyaz 3300K 350mA 3,6 60 120 

Bu tablonun detaylı açıklamaları;

Dalga Boyu : 
Renkli Power led lerde sadece rengi belirtir. Herhangi başka bir amacı yoktur. Ancak Beyaz powerled lerde renk belirtmek üzere dalga boyu yerine Kelvin (°K) kullanılmaktadır. Beyaz led lerde 3200 °K - 8000K °K aralıklarında farklı isimlerle adlandırılmaktadır. 3200 °K - 3300  °K Sıcak beyaz ( Warm White), 3500 °K - 4500 °K Naturel beyaz ( Natural White), 5500 °K - 6500 °K Saf beyaz , gün ışığı ( Pure White), 6500 °K - 9000 °K  Soğuk beyaz ( Cool White) olarak adlandırılmaktadır.
Akım (IF): 
1W  power ledler 350mA ile 3W power led ler 700mA sabit akım ile beslenmelidir. Powerled ler ısındıkça yüksek akım çekmeye elverişli ürünler olması ve yüksek akımlarında LED in ömrü üzerinde etkili olması sebebiyle power led ler için Sabit Akım ( Constant Current) kaynakları diye  adlandırılan Led sürücü ler ( Led driver) ile beslenmelidir. Led sürücülerin verimi çok önemlidir. Yani LED kullanılarak yapılmak istenen tasarruf verimsiz ve kalitesiz bir led sürücü ile sağlanamaz. Bu nedenle bilinen marka LED DRIVER kullanılması gerekmektedir. ÖzellikleTasasaruf amacıyla  kullanılan Sıcak ve soğuk beyaz power Led li aydınlatmalarda led sürücünün verimi çok önemlidir.
Voltaj (VF):  
1W power led ler genelde reklerine göre 2V - 5V arasında çalışmaktadırlar. Powerled sürüm voltajı led driver ( Led sürücü) seçimide oldukça önemlidir. Mesela 10 adet 1W lık beyaz power led için kullanılması gereken 350mA sabit akımlı LED sürücü 12-13W ve 35-40V olmalıdır.
 
Parlaklık ( Lumen) :  

Powerled ler genellikle yoğun ışık sağlamak için kullanılmaktadırlar. Bu nedenle 1W power led in kaç lümen sağladığı önemli bir ölçüttür. Bu özellikle tasarruf amacı ile iç ve dış aydınlatmada kullanılan Beyaz Power led ler de oldukça önemli bir ölçüttür. Yani 1W enerji tüketiminden en yüksek verimi sağlayan Powerled en iyisidir. Ayrıca tabiki 1W led in bu Lümeni sağlarken hangi akımla sağladığıda önemlidir. Yani 350mA akımla 1W ta 80 lümen veren ürün ile  700mA  de 80 lümen veren ürün aynı şey değildir. Tercih edilenin 350mA de 80 lümen veren ürün olmasıdır.
Açı (View Angel) : 
Renkli ve RGB 1W Power led ve 3W Power led ler genellikle dekoratif amaçlı duvar boyamalar ( wall washer) için kullanılmaktadırlar. Bu nedenle Işığın uzun mesafelere taşınması gerekmetedir. Işığın uzun mesafeye taşınması power led lerin önüne konan ve çeşitli açılarda olan lens ler le mümkün olmaktadır. Bu power led lensleri 5°C, 15°C, 20°C, 35°C,  55°C derecelerinde bulunabilmekte olup ışığın taşınmasında kullanılmaktadırlar.
 Ledli aydınlatmaya yönelik uygulamalarda kullanılan Beyaz renkli powerled ler genellikle 55°C ve 120°C olarak kullanıldığından sıcak ve soğuk beyaz rekli 1W ve 3W ledler genelde lensli veya lenssiz olarak bu açılarda üretilmektedir.
 
POWER LED SÜRÜCÜLER: 

POWER LED Sürücülerde ( LED driver) Akım Sınırlama ve Voltaj Sınırlama
POWER LED Besleme kaynakları çeşitli isimler altında adlandırılmaktadır. Genelde LED sürücü , Led tarfo, led güç kaynakları, led power supply, led besleme , akım sınırlamalı, voltaj sınırlamalı  güç kaynakları olarak adlandırılmaktadırlar.
LED lerin beslemelerinde iki farklı güç kanağı tipi kullanılmaktadır.
1 - Akım sınırlamalı ( Constant current ) LED sürücüler
Akım Sınrlamalı besleme kaynakları Power Led lerin beslemesinde kullanılmaktadır. Power Led's lerin güçleri genelde 0.5W, 1W, 2W,3W ve 5W olup, bunlar genelde 350mA, 700mA, 1050mA, 1400mA ve 1750mA  LED sürücüler ( LED driver)  ile beslenmektedir.
Power Led's üretici firmaları ürünlerinin beslenmesinde mutlaka Akım sınırlamalı LED güç kaynaklarının kullanılmasını istemektedirler. Bunun ana nedeni, Power Led ler akım sınrlaması olmaz ise fazla akım çekerler, buda ısınmalarına ve LED's lerin tercih edilmesinin ana sebebi olan ömürlerinin uzunluğumu kısaltır.
2- Voltaj sınırlamalı ( Constant  Voltage ) POWER LED besleme
Standart 3mm ve 5mm led ler genelde 20mA akımla çalışmakta olup bu LED lerin beslemesinde sabit voltaj sağlayan besleme kaynakları (AC/DC güç kaynakları) kullanılmaktadır. Genelde bu tür LED ler 12V sabit voltaj veren power supply lar ile beslenmektedir.
 
NEDEN LED AYDINLATMA ?

* Uzun vadede daha ucuz fiyat.
* Geleneksel floresan lambasına karşın ortalama 1/10 güç tüketimi.
* 100.000 saat ömrü vardır.
* Şoka dayanıklıdır.
* Cıva içermez.
* Güvenilirdir.
* Yüksek verimli aydınlatma.
* Enerji tasarrufu sağlar ve bakıma ihtiyaç duymaz.
* Göz alıcıdır ve emniyet düşünülmüştür.
* Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliği.
* Elektromanyetik çatışma yoktur.
* Hem iç mekanda, hem de dış mekanda suya dayanıklıdır.
* Tek ve çok renk elde edilebilir.
* Diyot oldukları için, dijital dünyayla daha kolay uyum sağlarlar.
* Yüksek yoğunluk, yüksek kontrast, hatta parlaklık.
* Eşsiz ve tutarlı renkler sağlayan tek ışık rengi ışık kaynağı.
* Düşük güç tüketimi ve ısı dağıtma.
* Kapsamlı çalışan voltaj.
* Kolay kurma.
* Maliyet verimi.
* Çevre dostudur.
* Hafiftir.
* Sanayi tarafından yıllarca gösterge aydınlatmaları olarak kullanılan bu yeni LED Teknolojisi, şimdi kullanım için havacılık, polis, adliyeler, ordu, astronomlar, gemiciler,avcılar, Rekreasyon amaçlı eğlenceler, iç ve dış mekan aydınlatmaları ve diğer kullanımlar için bir ışık kaynağı olarak kullanılmaktadır.
* LED ampulleri, elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklı, uzun süreli ve enerji verimlidir.
* LED’ler, filamanları olmadıkları için, sıradan bir elektrik ampulü kırılırken, onlar bu koşullar altında zarar görmezler.
* Yeşil ve kırmızı gece görüşünü korumak için harikadır, beyaz genel kullanım amaçları için iyi bir çözümdür, mavi genellikle dekoratif amaçlar için kullanılır.
* LED’ler aşırı derecede verimlidir.
* LED’ler doğal bir ışık yaratır.
* LED’lerin yumuşak parıltısı kaba gölgeyi, yansımayı ve göz kamaştırıcı parıltıyı azaltır.
* Birçok alanda başarıyla uygulanır.
* LED’ler aşırı derecede dayanıklıdır.
* Bütünüyle şoka ve titreşime dirençli olurlarken, ortada ne paramparça olacak bir cam ne de kırılacak bir filaman vardır.
* LED’ler kullanmak için güvenlidir.
* Genel bir kural olarak, LED’ler, patlayıcı sıvıların ve gazların yanında yada başarısız aydınlatmacıların kazalara neden olabilecekleri yerlerde kullanılmak için en iyi çözümdür. 

Devam
clear-bug-div
Kurlar
Ekonomi ve Dnyas Ekonomi ve  Dnyas